©2019 by VIA EXULANTIS 2019. Proudly created with Wix.com

VIA EXULANTIS 2019

Suchdol nad Odrou - Herrnhut

Já jsem ta cesta, pravda a život   

Jan 14.6  ​

 
 
Vyhledat

6. DEN 3.8.2019 Świdnik

Trasa: Świdnica, Świebodzice, Chwaliszów, Pastewnik, Świdnik Doporučení: Do obce Świebodzice lze dojet autobusem a pak po cyklotrase 23 km. Z Pastewnika do Świdnika lze minout hlavní trasu zkratkou přes kopec. Půvabná trasa.


Přespáváme ve Świdnici a zjišťujeme další možnosti ubytování. Toto zajišťuje Paľo, který také nachází informační centra a tištěný turistický materiál. Levné ubytování je zde těžké nalézt, protože Świdnica je starobylé město s více než 750-letou historií a mnoha unikátními památkami rozprostírající se pouhých 50 km od centra Dolnoslezského vojvodství - Vratislavi. Díky historickému jádru města, které se po 2. sv. válce zachovalo ve velmi dobrém stavu, je Svídnice považována za jedno z nejcennějších měst v Polsku, pokud jde o památky. Nejlákavější atrakcí Świdnice je bezpochyby Kostel Míru sv. Trojice pocházející ze 17. stol. - největší dřevěný svatostánek Evropy. Budova byla coby obzvláště cenná památka vepsána na seznam UNESCO. Okázalá bohatá výzdoba ve skromné stavbě ze dřeva, hlíny, písku a slámy zanechává neobyčejný dojem...toliko turistický průvodce. A tak jsme také zašli do kostela...Paľo podle zvuku myslel, že je tam bohoslužba a byl rychle zastaven paní prodávající suvenýry, protože neměl vstupenku a bohoslužby jsou přece v neděli! Tak byl Palo zklamaný ( a také nazlobený ...Marek 11.15-17) jako Moravští bratři při svém útěku :

"7. května byla neděle. Zůstali jsme ve Svídnici a šli do luterského kostela, kde kázal pan Schmolcke. Slyšeli a viděli jsme hned, že jsme v něm nenalezli žádného Adama Steinmetze. Byl to v v nitru neobrácený, mrtvý člověk a jeho tlustá postava nás zarážela. Také nádhera obrazů v kostele a množství křížů na hrobech. To všechno nás naprosto zmátlo a poprvé jsme začali litovat, že jsme opustili Moravu, protože to zde bylo ještě horší než mezi katolíky na Moravě. V tom zármutku jsme se posadili před kostel a čekali, až někdo přijde , abychom se ho zeptali, nejsou-li zde kazatelé, kterým se říká pietisté. " ( z deníku Davida Nitschmanna Syndika )

A pak už stačila jen drobnost k tomu, abychom ( v rámci zachování jednoty a pokoje :) opustili město a věže Katedrály sv. Stanislava a Václava tyčící se nad městem viděli jen z dálky.
Za to jsme navštívili Zámek Ksiaž

( v blízkosti obce Wałbrzych ), který je nyní jednou z nejzachovalejších památek v Polsku. Mohutná dominanta se tyčí na skalním ostrohu 20 km od Adršpachu a má velmi pohnutou historii, a možná skrývá stále hledaný jantarový poklad!
Pak už jsme pokračovali zvlněnou krajinou do Świdnika, kde jsme našli "agroturystyčne" ubytování, které nás natolik nadchlo, že jsme se rozhodli setrvat na tomto půvabném místě a strávit zde odpočinkovou, společnou neděli. Bůh je dobrý!Židům 11.5


This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now